Jdi na obsah Jdi na menu
 


rok 1988 aneb FAS a vznik Orlíku

29. 12. 2008

V dubnu 1988 se Áda Vitáček, který bubnoval v letech 1984-86 v Plexis, vrátil z vojny a s Petrem Štěpánkem (kytara) a Šimonem Budským (baskytara, zpěv) založil kapelu Fetal Alcohol Syndrome. Hráli hardcore s údernými texty odsuzujícími poměry v našem státě,válku atd. Kapela toho příliš nenahrála, protože kapely podobného ražení byly tehdy zakázané. Na podzim 1988 dotáhl Petr Štěpánek Daniela Landu na místo zpěváka, ten ale s FAS nikdy nevystupoval. Místo toho získal všechny členy FAS pro styl Oi! a vytvořil vlastní kapelu. A tak se pak sešli v nějaké vinárně u  vozovny Střešovice a snažili se vymyslet název nové kapely. Padaly názvy jako Prazdroi! nebo Oi!strach, ale nakonec se ujal název Orlík který vymyslel  Áda. Jmenovala se tak vinárna do které chodili pít když zavřeli ve 23 hospodu u Zpěváčků a navíc mu to z nějakého důvodu připomínalo Staré pověsti české. Šimon  mi vzniklou situaci vysvětlil následovně:

"FAS se na Orlík nepřerodil. FAS chtěl zpěváka, ale ten z členů FAS udělal novou kapelu.V podstatě své působení se mnou, Petrem a Ádou záhy přešaltoval na Orlík. Obě kapely šly chvíli paralelně. Samozřejmě, že jsme měli různé názory, ale nemlátili jsme se kvůli nim. Ono také v té době jsme spíše odhadovali co je skutečně hnutí punk (hard core) a hnutí skinheads.Navíc obě hnutí mají (I když ve zcela jiné míře zastoupení) linie nazi a ne-nazi.Také je důležité co zástupci hnutí říkají a co skutečně činí. Takže jsme se dohadovali jakým směrem kapela půjde a když se to vyprofilovalo,tak jsme z kapely odešli."

FAS se tak dostal do ústraní a od roku 1989 nehraje. Áda se k tomu vyjádřil takhle:

"Orlík byl víc preferovanej a na FAS už nebyl čas.Vždyť jsem ještě navíc současně hrál ve Wanastovkách a v Plexis, to je docela dost bouchání a FAS  přeci jen nebyl v kurzu tak jako zbytek těch kapel. Postupně odpadaly ty, co mě už neoslovovaly natolik, abych odevzdával 100% výkon, jak jsem zvyklej, takže pak Orlík,pak WV a pak Plexis."

původní sestava Orlíku tedy byla:

Daniel Landa(zpěv)

Áda Vitáček(bicí)

Petr Štěpánek(kytara)

Šimon Budský(baskytara)

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Fas

(baude, 15. 6. 2010 8:20)

pochopitelně adresováno Petrovi Štěpánkovi.

FAS

(Baude, 15. 6. 2010 8:19)

Zajisté ,chlapče drahý a neříkal jsi něco o tom,že mi zavoláš? Jo a je fakt ,že v okamžiku,kdy jsem se po koncertě bál chodit domů,protože jsem měl dlouhý vlasy a nějak jsem si nebyl jistej,jestli se rozkurážení chlapci pak nevrhnou i na mě:-)Ale FAS? Neuzavřená kapitola - řekl bych.(ale odeřve si to Šimon :-)

fas

(baude, 5. 7. 2009 2:52)

No v podstatě má šimon pravdu,ale je fakt ,že jsme se tak nějak nechali do toho orlíkování vmanipulovat.Ono to bylo snažší,poslouchala to podstatně větší skupina lidí,což nás pochopitelně bavilo víc a tak.Ale FAS se nikdy vlastně nerozpadli,jen jsme pozastavili hraní a nedávno jsme si se Šimonem e-mailovali ,takže bych to za uzavřenou kapitolu nepovažoval.Kdo ví?